Reluarea furnizării apei menajere din STAP Târnăveni

24/06/2025

În cursul dimineții de 24 iunie 2025, a fost reluată furnizarea apei menajere din Stația de Tratare Târnăveni, ca urmare a scăderii concentrației de cloruri sub pragul de 1500 mg/l  în râul  Târnava Mică.

Conform estimărilor realizate pe baza monitorizărilor continue, furnizarea apei nu va fi întreruptă pentru o perioadă de minimum 2 zile, iar în funcție de evoluția nivelului de cloruri aceasta se poate prelungi.

Pentru operativitate și o mai bună informare a populației, începând de astăzi, comunicatele privind sistarea sau reluarea furnizării apei vor fi emise direct de către Compania AQUASERV S.A.

Intervenții pentru asigurarea apei potabile și menajere în data de 23 iunie 2025
Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș, cu sprijin logistic din partea inspectoratelor județene și regionale – Timiș, București-Ilfov, Sălaj, Sibiu, Maramureș, Bihor, Brașov, Suceava și Neamț – a distribuit un total de 1.051.500 litri de apă, după cum urmează:
- Apă potabilă: 546.500 litri
- Apă menajeră: 454.500 litri
- Apă pentru animale: 50.500 litri

Compania AQUASERV a livrat în ultimele 24 de ore 10.000 litri apă potabilă de la uzina de apă Cipău.

Conversati pe chat cu noi

Bună ziua. Un operator este disponibil pentru a vă oferi asistenţă.Incepe Chat Ne cerem scuze însă programul de lucru al operatorilor din Call Center s-a încheiat. Vă stăm la dispoziţie de luni până joi între orele 08:00-16:00 şi vineri între orele 08:00 – 14:30.
Inchide